Nie trzeba wykazywać spadku przychodów!

Nie trzeba zatrudniać pracowników!

Skorzystać mogą przedsiębiorcy z każdej branży (w tym gastronomia, hotelarstwo, branża kosmetyczna)!

Obowiązująca w obecnym brzmieniu tzw. Tarcza Antykryzysowa nie zadowoliła przedsiębiorców w dostatecznym stopniu. Z tego też względu rządzący postanowili dokonać nowelizacji części przepisów regulujących formy wsparcia. 17 kwietnia 2020 roku ustawa nowelizująca została podpisana przez prezydenta i obowiązuje już w obrocie prawnym. Jest to ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, którą potocznie nazywamy Tarczą Antykryzysową 2.0.

Jedną z najważniejszych zmian dotychczasowych form wsparcia jest pożyczka dla przedsiębiorców na pokrycie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Druga Tarcza Antykryzysowa przewiduje bowiem możliwość uzyskania pożyczki bez wykazywania spadku działalności lub też uzyskiwanych przychodów oraz bez konieczności uprzedniego zatrudniania pracowników.

UWAGA: przewidziane dotychczas wsparcia dla przedsiębiorców, takie jak np. zwolnienie ze składek ZUS czy świadczenie postojowe nie wykluczają możliwości uzyskania pożyczki!

POŻYCZKA – KTO MOŻE JĄ OTRZYMAĆ:

O pożyczkę w wysokości do 5.000 zł mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:

  1. prowadzili działalność przed dniem 1 marca 2020 roku,
  2. nie zatrudniali pracowników albo zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  3. osiągnęli średni roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług lub operacji finansowych nieprzekraczający równowartości 2 mln euro lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro.

CZY POŻYCZKĘ TRZEBA ZWRÓCIĆ?

Najistotniejszą zmianą pierwszej Tarczy Antykryzysowej jest wprowadzenie możliwości ubiegania się o umorzenie otrzymanej pożyczki, jeżeli przedsiębiorca będzie prowadził nieprzerwanie działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczka umarzana jest w całości wraz z odsetkami.

Do tej pory o umorzenie pożyczki mogli starać się jedynie przedsiębiorcy, którzy utrzymali stan zatrudnienia pracowników przez okres, na który pożyczka została udzielona.

Wniosek o umorzenie pożyczki należy złożyć w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunku umorzenia pożyczki, a więc od dnia, w którym przedsiębiorcy upłynął trzymiesięczny okres prowadzenia działalności. 

Pożyczka ulega zwrotowi jeżeli nie uda nam się sprostać prowadzeniu działalności przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczka udzielana jest jednak na dogodnych warunkach, a jej spłaty należy dokonać w terminie 12 miesięcy.

JAK UZYSKAĆ POŻYCZKĘ?

Aby uzyskać pożyczkę w wysokości do 5.000 zł należy złożyć wniosek. Wniosek kierowany jest do powiatowego urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Warunkiem umożliwiającym złożenie wniosku jest ogłoszenie naboru przez dyrektora urzędu pracy. Wniosek można złożyć:

  1. w formie formularza elektronicznego poprzez platformę praca.gov.pl po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym (ePUAP)
  2. w postaci papierowej za pośrednictwem poczty na adres właściwego urzędu,
  3. osobiście w urzędzie pracy poprzez pozostawienie wniosku w miejscu do tego przeznaczonym.

UWAGA: w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie trwa już nabór na wnioski o udzielenie pożyczki dla przedsiębiorców. Formularze odpowiednich dokumentów można pobrać ze strony, której link podsyłam poniżej.

https://szczecin.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/pozyczka

Drogi Przedsiębiorco, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią, która zajmuje się obsługą prawną związaną z realizacją wsparcia przewidzianego w tym trudnym okresie.

Katarzyna Małosek-Makarczuk

Adwokat