Nowy rok w zasadzie zawsze wiąże się ze zmianami w prawie. W tym roku ustawodawca przewidział ich całkiem sporo. Na szczególną uwagę zasługują jednak przepisy dotyczące:
– wprowadzenia tzw. renty wdowiej
– ustalające dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków
Przedsiębiorcy zaś powinni zwrócić uwagę na zmiany dotyczące rozliczenia składki zdrowotnej ZUS, a także na możliwość przyjęcia tzw. kasowego PIT.
Renta wdowia – co to takiego?
Przepisy regulujące rentę wdowią weszły w życie już 1 stycznia 2025 roku. Przewidują one możliwość pobierania przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej oraz do emerytury lub renty, zależnie od jej wyboru:
1) renty rodzinnej oraz 25 % emerytury lub renty albo
2) przysługującej emerytury lub renty, oraz 25 % renty rodzinnej.
Należy zaznaczyć, że wskazane limity procentowe obowiązywać będą od 1 stycznia 2027 roku. W okresie od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku limit ten wynosić będzie 15%.
Osoba uprawniona ma prawo do wypłaty wskazanych świadczeń w przypadku:
1) osiągnięcia wieku emerytalnego
2) pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka
3) nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego
Wypłata tych świadczeń ustaje jednak z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Mówiąc o osobie uprawnionej do emerytury lub renty należy mieć na uwadze również uprawnienie do emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej.
Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków
Nowe przepisy regulujące kwestię dodatkowego urlopu macierzyńskiego z powodu urodzenia dziecka przed terminem porodu wejdą w życie 19 marca 2025 roku. Przewidują one możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego matce lub ojcu, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym w przypadku urodzenia dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g. Uzupełnienie urlopu macierzyńskiego będzie następować według zasady tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu – maksymalnie do 15 tygodni.
A co z urlopem dla rodziców dzieci urodzonych o czasie, jednak wymagających hospitalizacji?
W przypadku rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji ustawodawca również przewidział uzupełniający urlop macierzyński, z tą różnicą, że maksymalny wymiar tego urlopu nie będzie mógł przekroczyć ośmiu tygodni.
Wysokość wypłacanego w czasie dodatkowego urlopu zasiłku macierzyńskiego wynosić będzie 100 proc. jego podstawy.
Dla ustalenia wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą się sumowały okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie. Niepełny tydzień pobytu dziecka w szpitalu zostanie zaokrąglony w górę – do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.