Niejedna z kobiet urodzonych w roku 53 doznała absurdu będącego rezultatem wydanego w marcu 2019 roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego zapis o pomniejszeniu podstawy obliczenia emerytury powszechnej o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze.
Dla przypomnienia, absurd polegał na tym, że ze względu na upływ czasu do wydania powyższego wyroku nie wszystkie kobiety mogły skorzystać z prawa do złożenia skargi o wznowienie postępowania i uzyskać przeliczenie emerytury bez pomniejszenia o wypłacone emerytury wcześniejsze oraz wyrównanie strat, pomimo, że wyrok Trybunału był dla nich korzystny.
Właśnie dla tych Pań jest dobra wiadomość. Weszła w życie ustawa nowelizująca przepisy dotyczące przeliczenia emerytury powszechnej dla rocznika ’53. Jest to ustawa z dnia 19 czerwca 2020 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Kto może skorzystać z nowych zapisów ustawy? Osoby urodzone w ’53 roku, które prawo do emerytury wcześniejszej mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 roku oraz wystąpią po raz pierwszy z wnioskiem o emeryturę powszechną w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy.
Dla osób, które mają już ustalone prawo do emerytury powszechnej w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, ponowne ustalenie emerytury nastąpi z urzędu, po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy.
Czy ustawa nowelizująca przewiduje wyrównanie strat? Oczywiście, że tak! Jeżeli ponownie ustalona wysokość emerytury przyznanej jest wyższa od wypłacanej dotychczas, emerytowi wypłaca się wyrównanie.
W razie wątpliwości, zapraszam do kontaktu.
Katarzyna Małosek – Makarczuk
Adwokat