Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której z różnych powodów może dojść do zatrzymania przez policję. Czas zatrzymania, jeżeli nie zostanie skierowany wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, wynosi maksymalnie 48 godzin. Są to jednak godziny kluczowe dla dalszego przebiegu postępowania, dlatego też tak warto znać swoje prawa.
KIEDY POLICJA MA PRAWO ZATRZYMAĆ OSOBĘ PODEJRZANĄ
Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a jednocześnie:
– zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby,
– zachodzi obawa zatarcia śladów przestępstwa,
– nie można ustalić tożsamości tej osoby,
– istnieją przesłanki do przeprowadzenia postępowania w trybie przyspieszonym.
PRAWA ZATRZYMANEGO
I tu przechodzimy do sedna. Zatrzymanego należy niezwłocznie poinformować o przyczynach zatrzymania i przysługujących mu prawach. Jeżeli więc zostaniesz zatrzymany przez policję pamiętaj o:
1. Prawie do skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego,
2. Prawie do skorzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, jeżeli nie władasz w wystarczającym stopniu językiem polskim,
3. Możliwości złożenia oświadczenia, bądź odmowie złożenia oświadczenia,
4. Możliwości otrzymania odpisu protokołu zatrzymania,
5. Dostępie do pierwszej pomocy medycznej,
6. Kontakcie z adwokatem lub radcą prawnym,
7. Prawie do złożenia zażalenia do sądu, jeżeli domagasz się zbadania zasadności zatrzymani, a także legalności i prawidłowości zatrzymania.
Kontakt z adwokatem to Twoje prawo! Jeżeli żądasz kontaktu z adwokatem zatrzymujący ma obowiązek niezwłocznie umożliwić Ci go w dostępnej formie, a Ty możesz nawiązać z nim bezpośrednią rozmowę.
KIEDY ZWALNIA SIĘ ZATRZYMANEGO
Zatrzymanego należy natychmiast zwolnić, gdy ustanie przyczyna zatrzymania, a także jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania nie zostanie on przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Zatrzymanego należ zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu nie doręczono mu postanowienia o zastosowaniu aresztu.
Pamiętaj, że podczas posiedzenia agrestowego może być obecny Twój obrońca. Jeżeli więc skontaktowałeś się ze swoim adwokatem lub radcą prawnym i udzieliłeś mu stosownego upoważnienia, będzie on Ciebie bronił podczas rozpatrywania wniosku o areszt!
W razie wątpliwości, zapraszam do kontaktu.
Katarzyna Małosek – Makarczuk
Adwokat
Stan prawny:
01.11.2020r.