Pary decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego nie zakładają, że w przyszłości może ich czekać rozwód. W końcu wstępując w związek małżeński tzw. nupturienci (przyszli małżonkowie) przyrzekają wzajemnie, że uczynią wszystko, aby ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Podczas tradycyjnego ślubu konkordatowego narzeczony i narzeczona przyrzekają, że nie opuszczą się aż do śmierci.
Niestety życie pisze rozmaite scenariusze i nie wszystkim małżonkom udaje się wypełnić treść przysięgi. Małżonkowie w dobie kryzysu często zadają sobie pytanie: rozwód czy separacja? W obu przypadkach bowiem dochodzi do wydania przez sąd wyroku, który wywołuje określone prawem skutki.
Zarówno orzeczenie rozwodu, jak i separacji uzasadnia zupełny rozkład pożycia, czyli rozkład więzi fizycznych, duchowych i gospodarczych małżonków. Jedynie w przypadku rozwodu ten zupełny rozkład pożycia musi mieć charakter trwały, co oznacza, że małżonkowie nie widzą możliwości powrotu do siebie w przyszłości.
W konsekwencji powyższego, wyroku rozwodowego nie można zmienić np. poprzez „przywrócenie małżeństwa”. Taka możliwość istnieje jednak w przypadku orzeczenia separacji. Gdy ustaną jej skutki separacja może zostać zniesiona i małżonkom będą ponownie przysługiwać prawa i obowiązki wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Separacja w przeciwieństwie do rozwodu nie powoduje ustania małżeństwa, a co za tym idzie, małżonkowie będący w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy, wierności i nie mogą wstąpić w inny związek małżeński. Niedopuszczalne jest również powrócenie przez małżonka w separacji do nazwiska, które nosił przed wstąpieniem w związek małżeński.
Cechą wspólną rozwodu i separacji jest powstanie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej. Jedynie w przypadku separacji, po jej zniesieniu, małżonkowie powracają do ustroju wspólności majątkowej, chyba że zgodnie wnoszą o inne rozstrzygnięcie.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zapraszam do kontaktu.
Katarzyna Małosek – Makarczuk
Adwokat
Stan prawny:
11.03.2021r.